Фуксия. Догляд за рослинами

Фуксія, як і будь-яка інша рослина, потребує правильного догляду.

Молоді рослини необхідно регулярно поливати відстояною водою кімнатної температури в міру підсихання верхнього шару ґрунту (трохи більше ніж фіалки). Земля має бути завжди ледь вологою, але в жодному разі не «болотом». При недостатньому поливі фуксії можуть підсихати і обсипатися листя і бутони, в'янути квіти.

Але таку рослину можна відновити. А ось перезволоження (особливо в зимовий період спокою, та й у спекотні літні дні) може стати фатальним. Першою ознакою перезволоження є коричневі плями із жовтуватими краями на листі. Таку рослину треба обмежити в поливі і після того, як земля підсохне відрегулювати режим поливу.

Влітку поливати найкраще рано вранці, або в другій половині дня, коли температура вже трохи спаде. Якщо земля волога, а фуксія трохи підв'яла, то швидше за все діагноз один – перегрілася на сонечку. Її треба поставити в тінь і як слід обприскати. Фуксії дуже люблять водні процедури: обприскування (пульверизатором) та купання під душем (якщо немає бутонів та квітів)

Пересадка фуксій

Коли живець фуксії добре укоріниться і піде в зріст, а коріння обплетуть весь обсяг стаканчика, живець необхідно пересадити в більш просторий горщик (діаметром 9-10см.). Процес мало відрізняється від пересадки будь-якої рослини: на дно кладеться дренаж, далі тонкий шар земляної суміші, на який разом із земляною грудкою розміщується черешок, далі навколо черешка і зверху досипається свіжа земляна суміш.

У міру зростання молодого кущика необхідно пересаджувати рослину на більш просторий горщик. Для кожного сорту діаметр горщика підбирається індивідуально.

Для утримання фуксій у домашніх умовах або на балконі рекомендую горщики не більше 18-20 см у діаметрі. Для фуксій підходять горщики стандартних пропорцій, не користуйтесь надто глибокими або плоскими горщиками. Фуксії дуже не люблять перегріву кореневої системи, постійне перегрівання може виявитися смертельним для рослини, тому обов'язково використовуйте білі горщики або кашпо!

Формування фуксій

Формувати рослину треба починати з живця. Фуксії бувають декількох видів: кущові, ампельні та напівампельні, які дуже пластичні при формуванні. Залежно від виду і того, що Ви хочете отримати, сформувати рослину можна по-різному.

Кущові фуксії легко формуються в прямостоячий кущ прищипуванням верхівки на живці відразу після 2-ї пари листя. З пазух верхнього листя виростуть бічні пагони, які теж прищипуються після 2-х пар листя. І т. д. Якщо відстань між вузлами дуже маленька, то прищипувати пагони можна через кожні 3 пари листя.

Кустові фуксії можна сформувати у вигляді штамба. Для цього відбирається міцний живець з прямостоячим стеблом. Поруч із черешком треба встановити опору (глибоко встромивши в землю) щоб стволик не скривився і підв'язати м'яким матеріалом. Молодий штамб не потребує періоду спокою.

Бічні пагони не видаляються, а прищипуються після 2-3-х пар листя (подальше їхнє зростання виключається), це сприяє повноцінному живленню основного стовбура і дозволяє йому розвиватися в ширину. У міру зростання його необхідно пересадити у горщик більшого розміру. Коли рослина досягне необхідної для Вас висоти (приблизно 0,5-1) верхівка прищипується для розгалуження втечі. Далі формується крона за принципом куща. Якщо міжвузля довгі, то можна прищипувати після кожної другої пари листя. Чим частіше прищипка, тим щільніша і пухнаста крона. Не рекомендується брати для штамба, крупноквіткові махрові сорти з важкими квітами. Якщо ж "квітуча шапка" вийшла надто важкою, необхідно поставити підпірки під найбільш важкі гілки. Також треба закріпити сам горщик (бажано керамічний), щоб рослина не перекинулася.

Ампельну форму можна сформувати по-різному. Можна відразу прищипнути після першого вузлика, потім кілька разів через 2 вузлика, а потім пустити більш довгі батоги. А можна сформувати зверху невелику шапочку (прищипнувши спочатку після 2-го вузлика), а потім пустити втечі довше.

Фантазуйте і не бійтеся прищипувати! Але врахуйте, що довготривала прищипка відкладає Ваше цвітіння, т.к. бутони закладаються на кінці втечі. Тому все добре в міру. Формування Вашої рослини можна продовжити після першого цвітіння.

Підживлення

Фуксії ласощі та їм необхідні регулярні комплексні підживлення на протязі всього періоду вегетації. Але різним фазам росту рослин потрібне різне співвідношення основних макроелементів будь-якого добрива: N-азоту, Р-фосфору, К-калію. Також, фуксії дуже добре відгукуються на органічні підживлення та на внесення в ґрунт органо-мінеральних добрив з багатим вмістом мікроелементів, таких як: бор, магній, марганець, залізо, цинк, селен тощо.

Такі добрива покращують ріст, продовжують цвітіння, підвищують декоративні якості рослини та стійкість до хвороб та шкідників. При кореневому підживленні не можна вносити добриво в сухий ґрунт або навпаки перезволожене. Також, не можна підгодовувати фуксії після пересадки в нову землю протягом 3 тижнів. І категорично не можна підгодовувати хворі рослини і нещодавно посаджені живці! Якщо Ви удобрюєте рослину раз на тиждень, то можна використовувати концентрацію добрива, рекомендовану в інструкції. Якщо вносите добриво з кожним поливом, тижневу порцію треба розділити на кількість поливів за тиждень (приблизно 3-5 разів). Також рекомендується чергувати кореневі підживлення з позакореневими.

При позакореневому підживленні обприскувати рослину слабким розчином добрива слід з нижньої сторони листя, т.к. там знаходяться продихи, через які рослина дихає і харчується. Таким чином, рослина значно швидше засвоює добрива. Для молодої рослини, що активно нарощує зелену масу, необхідно комплексне добриво з підвищеним вмістом азоту - N.

Так само корисне підживлення органічним добривом. Коли рослина підросте та зміцніє, слід скористатися добривом із підвищеним вмістом P-фосфору та K-калію, необхідних для якісного цвітіння. Після цвітіння треба зробити невелику перерву в підживленнях. Потім слід прищипнути рослину, щоб спровокувати зростання нових пагонів і відновити новий цикл підживлення. Доросла рослина, яка давно не пересідала рекомендується напоїти добривом з багатим вмістом мікроелементів. Але не переборщите! Виконуйте інструкції виробників, і тоді Ваші фуксії будуть до пізньої осені радувати Вас своїм незабутнім цвітінням!

Розміщення та зимівля фуксій

Всі кімнатні рослини можуть деякий час постояти на місці, яке не відповідає їхнім природним потребам. Але щоб вони успішно розвивалися і цвіли їм необхідно знайти таке місце, яке якомога більше схоже на звичні їм природні умови. умовах, які ми можемо надати нашим фуксії - квартира, балкон, сад...

Як було сказано раніше, фуксія сезонна рослина. Весна - осінь - період активного зростання, розмноження та цвітіння. Зима – період спокою. Фуксії необхідно хороше освітлення, з притінення від прямих сонячних променів. Але для кожного сорту освітлення підбирається індивідуально. Деякі сорти (в основному яскравих забарвлень) люблять приймати ранкові та вечірні сонячні ванни і стають від цього лише ошатніше. Але є і ніжки (біло-блакитна гама), які вимагають досить сильного притінення, обережного поливу і дуже погано переносять спеку. На південно-західних або південно-східних вікнах не рекомендую заводити такі сорти. Найоптимальнішими для розведення фуксій вважаються північно-східні та північно-західні вікна. Але природу можна і обдурити, якщо Вам дісталися тільки північні вікна, на яких освітлення буває явно мало взимку, можна скористатися лампами денного світла. На південних можна повісити жалюзі, але це вирішить проблему наполовину. Спекотне літо може зіпсувати всю Вашу працю, але не засмучуйтесь, спробуйте підібрати самих "спекотних жителів півдня". Звісно, ​​лише в тому випадку, якщо без фуксій жити ви вже не можете.

Інший необхідний фактор для фуксії – температура. Фуксії віддають перевагу помірній літній температурі 16-22 градусів за Цельсієм. Зниження температури уповільнює зростання рослини, бутони не зав'язуються, тобто. рослина поступово переходить у період спокою.

Підвищення температури (більше 25 градусів за Цельсієм) теж пригнічує зростання рослини, квіти дрібніють, скидають бутони, рослина може захворіти. Допомогти рослині за таких екстремальних умов можна підвищенням вологості. Після спекотного літнього дня фуксії будуть вдячні обприскуванню злегка прохолодною водою. Саме тому фуксії особливо хороші восени, коли потягнуться перші ранкові тумани, адже вона родом із гірських районів у тропіках Центральної та Південної Америки.

Освітлення, температура та вологість це основні фактори, які треба враховувати підбираючи місце, де розмістити фуксії. Звичайно в кімнатних умовах можна утримувати ці рослини, але якщо у Вас є балкон (тільки не південний) не замислюючись переносіть туди своїх підопічних як тільки мине загроза заморозків. Догляд за рослинами буде значно легше, а результат здивує не не тільки Вас, а й Ваших сусідів. Якщо Ви є плантатором і десь у Підмосков'ї маєте кілька метрів не зайнятих сільськогосподарськими культурами, посадіть фуксії у своєму саду в півтіні в захищеному від вітру місці. водоспадом квітів. Для саду краще використовувати дворічну рослину з кореневою системою, що розрослася, в досить великому горщику або діжці. Горщик або ставитися в поглиблення (щоб не перекинувся коли перетворитися на велетня), або закопується, але так, щоб верхній край горщика знаходився над землею. кореневою системою. Восени (приблизно в листопаді) коли денна температура опуститься до 5-7 градусів, рослина переноситься на зимівлю у приміщення приблизно з такою самою температурою.

У прохолодних умовах фуксії можуть зимувати як зі світлом, так і без. Можна тримати їх у льоху або утепленому гаражі, а можна і на засклено-утепленому балконі. Звичайно, без світла полив повинен бути вкрай обмеженим за відсутності підживлення.

За наявності світла поливати треба теж вкрай обережно. Навесні, після загрози заморозків, рослини можна трохи підрізати і винести в сад. Після такої зимівлі рослини дуже швидко приходять у форму і дуже рясно цвітуть. Якщо Ви не маєте жодних підсобних приміщень фуксій доведеться зимувати на підвіконні, де місця не так багато, а гарних сортів так ох.... багато.

У такій ситуації розумно відмовитися від дорослих рослин і вкоренити восени - кілька живців кожного сорту. Молоді рослини ставляться якомога ближче до скла і якнайдалі від батареї. Південний бік для зимівлі найвдаліший. Молоді рослини потихеньку ростуть і не тягнуться.

При нестачі світла (північні сторони), коли пагони ростуть блідими та витягнутими, бажано 12-ти годинне досвітлення лампами денного світла. Якщо Ви змогли створити умови, і рослини почуваються добре не забувайте їх прищипувати та удобрювати. Незважаючи на всі складнощі, осінні черешки за зиму перетворюються на молоді кущики і навесні можна вже побачити їхнє повноцінне цвітіння.

Дорослі рослини вкрай погано переносять зимівлю в опалювані та погано освітлені приміщення. Листя жовтіє, а у багатьох сортів близьких до природних видів, майже повністю облітає. Такі скелетики явно не прикрашають наші віконця. Вони дуже довго приходять до тями і значно пізніше зацвітають.

Помилка у тексті

Дякуємо!
Ваш коментар відправлений!